
Od svojho počiatočného vystúpenia v Quebecu v roku 1984 sa Cirque du Soleil vyvinul v jeden z najznámejších, ak nie najznámejší cirkus na svete. Rozsah vystúpení Cirque du Soleil sa v priebehu rokov transformoval a menil, avšak kľúčové prvky predstavenia, rozprávania a fantázie zostali v srdci tohto cirkusového obra.
Až do konca 20. storočia niesol výraz "cirkus" iný význam, ktorý sa veľmi líšil od toho, čo to toto slovo predstavuje dnes. Prvé cirkusové predstavenia prinášali obrazy cestovateľských rodín s bizarnými zručnosťami, okázalými kňazmi s bičmi, valčíkovou hudbou z pochodových kapiel a, bohužiaľ, príležitostnými príkladmi krutosti na zvieratách. Avšak koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia sa začal objavovať nový typ predstavenia po celom svete, ktorý sa zameral skôr na ľudskú fyzickú zručnosť a rozprávanie namiesto nejasností a zmätku. Vyvinutý súčasne v Austrálii, Británii, Kanade, Spojených štátoch a vo Francúzsku, sa nový druh cirkusu prejavil ako medzinárodné hnutie, ale až v 80. rokoch, po vzniku Cirque du Soleil, bol objavený skutočný cirkus, ktorý sa dostal do povedomia ľuďom po celom svete.
Na začiatku 80. rokov bol Gilles Ste-Croix, spoluzakladateľ spoločnosti Cirque du Soleil, zaneprázdnený vytváraním pouličných predstavení v Quebecu s mladými umelcami pod spoločným menom Les Échassiers de Baie-Saint-Paul. Spolu s ďalším spoluzakladateľom Guyom Lalibertém boli tieto pouličné predstavenia plné väčších nadživotných postáv. Získavajúc pozornosť divákov a kritikov, povesť ich skupiny viedla k organizovaniu festivalu La Fete foraine de Baie-Saint-Paul. Úspech tohto projektu viedol k ďalšiemu projektu, ktorého cieľom bolo vytvoriť celosvetové podujatie, ktoré prinesie radosť ľuďom po celom svete. Nanešťastie mali zo začiatku veľmi nízke zisky, takže nemali z čoho tento projekt financovať.
Nebolo teda jasné, ako postupovať na ďalšiu úroveň, ale v roku 1984 získala spoločnosť zlatú príležitosť. Projekt Lalibertého predstavenia bol prijatý na oslavu 450. výročia objavenia Kanady, ktorú uskutočnil Jacques Cartier. Tým, že získal značné finančné prostriedky na tento projekt, dokázal vytvoriť cirkus, ktorý publikum ohromil vizuálnou fantáziou a neuveriteľnými fyzickými zručnosťami, s názvom "Cirque du Soleil".
Tento svetoznámy cirkus zavítal minulý rok aj na Slovensko, a tak ste mali možnosť si na vlastné oči užiť cirkus a umelcov, ktorí dokážu robiť neuveriteľné kreácie a priniesť rôzne príbehy inšpirované napríklad Avatarom. Ak ste zmeškali minuloročné predstavenie, môžete sa tešiť na to, že na konci februára tohto roku k nám zavítajú opäť. Konkrétne do Bratislavy, takže čas naplánovať cestu majú ľudia z celého Slovenska, aj tí, ktorí potrebujú ubytovanie v Bratislave.
Keďže ide o večerné podujatie, máte možnosť stráviť noc v príjemnom prostredí nočnej Bratislavy a o ubytovanie sa vám postará hostel Bratislava, ktorý ponúka lacné ubytovanie v Bratislave.