
Bratislava má mnoho zaujímavých historických miest. Avšak na máloktorom z nich je možné jedným krokom zanechať za sebou ruch modernej metropoly a privítať atmosféru histórie a pokoja.
Ondrejský cintorín je jedným z najstarších Bratislavských cintorínov a od roku 1988 je národnou kultúrnou pamiatkou. Otvorený bol v roku 1784, situovaný na okraji mesta - dnes sa to zdá až neuveriteľné, keďže teraz je súčasťou centra Bratislavy.
Využíval sa takmer dve storočia, čo je pri návšteve vidieť ako na architektúre, tak aj menách a dátumoch na náhrobkoch. Pri vchode na cintorín stojí kostol, pôvodne kaplnka, dokončená v roku 1860, ktorá nesie znaky neogotiky a neorenesancie.
Toto miesto má jedinečné čaro. V 80-tych rokoch prebiehal pokus o pretvorenie cintorínu na mestský park. Žiaľ, nevyšlo to podľa predstáv - a pravdou je tiež, že časť bola pri tejto "prestavbe" zničená. Avšak možno práve vďaka tejto prerábke je Ondrejský cintorín miestom, kde sa človek aj medzi náhrobkami necíti stiesnene.
Počas slnečných dní nie je zriedkavé vidieť niekoho odpočívať v tieni stromov, alebo posedávať na jednej z lavičiek. Pokiaľ vás zaujíma história, skúste sa prejsť popri náhrobkoch. Sú tú pochované mnohé významné a známe osobnosti, medzi inými aj Vavro Šrobár, Rudolf Manderla a Július Satinský. Odpočíva tu tiež milá bratislavská ikona "Schőne Náci", Ignác Lamár, ktorého striebornú sochu v životnej veľkosti máte možnosť vidieť pri kaviarni Mayer na rohu Hlavného námestia.
Ak máte ubytovanie v Bratislave zarezervované na viacero dní a premýšľate, ako ich všetky vyplniť, určite návštevu neoľutujete. Patio Hostel Bratislava je od Ondrejského cintorína vzdialený pešou chôdzou asi 5 minút, a ak sa náhodou necítite na návštevu cintorína, v tesnej blízkosti sa nachádza aj park Medická záhrada, ako stvorený na relax.